Течат подготовките за Фолк вечерта на 26. издание на „Охрид Фест – Охридски трубадури„

By ohridski

Нашата определба е – повeќе идни хитови! Веднаш по завршувањето на конкурсот на  „Охрид Фест – Охридски трубадури“, распишан за нови композиции, започнаа и подготовките за 26. Фестивалско издание. Ги преслушуваме демо снимките, а разговараме…

Врвен мелодиски рок со Jim Jidhed – музичката ѕвезда од Шведска

By ohridski

Интернационалната вечер на годинешниот Охрид Фест – Охридски трубадури ќе остане запаметена по специјалното шоу на  Jim Jidhed – музичката ѕвезда  од Шведска. Врвниот мелодиски рок пејач, кој прв пат настапуваше пред македонската публика, приреди…

Заврши 26. издание на „Охрид Фест – Охридски трубадури„

By ohridski

Првата награда на публиката ја освои Биба Додева, со песната „Како некогаш“, а на Лорена Бучан и припадна првата награда од стручното жири„Мато Дошен”.   Охрид, 08.09.2019– Годинешното, 26. издание на Интернационалниот музички фестивал „Охрид…

Тамбураш во нашата Македонија Нино Величковски

By ohridski

Фолк легендата Нино Величковски, препознатлив по безвременскиот хит „Свирете ми тамбури“ ќе настапи на 5-ти септември на „Охрид фест – Охридски трубадури 2019“. „Посакувам мојата нова песна да ја достигне популарноста на песната посветена на…

Кате Соната: Ќе испеам балада со лична емоција

By ohridski

  Групата Соната од Велес на фестивалската сцена на „Охрид фест – Охридски Трубадури“ настапува повеќе години. За долгогодишната соработка Катерина Брезева, вокал во групата вели: „Оваа година имаме преубава баладична песна, која очекувам публиката…

Кнежевиќ од Црна Гора: Драга ми е соработката со Охрид фест

By ohridski

Славен Ќнежевиќ од Црна Гора е извонреден музичар – композитор, вокал и инструменталист.            Од бројните награди за него најдрагата е прогласувањето за најдобар композитор на Евровизија 2005 во Украина.  Го издвојува дуетот со нашата…

Еминентните Митевски и Дац во дует на Охрид фест 2019

By ohridski

Македонската поп ѕвезда Александар Митевски и извонредниот наш актер Драган Спасов Дац, ќе настапат на „Охрид фест – Охридски трубадури“ на 6-ти септември.  На изненадување на публиката ќе биде изведена дуетска композиција.  Тие велат, љубовта…